Aisetas, ežeras

6326
aisetas
aisetas

Aiseto ežeras, Utenos – Molėtų rajone besidriekiantis ilgas Aukštaitijos ežeras. Ežero kilmė ledyninė – rininė.

Utenos rajonui priklauso tik ežero šiaurės rytų šaka, kuri yra apie 2 km į pietus nuo Saldutiškio, o likusi dalis (apie 2/3 ploto) yra Molėtų raj.

Viso ežero plotas siekia 501 ha, ilgis – 15,5 km, vandens tūris – 52 mln. m3.

ežeras aisetas

Didžiausias gylis – 40 m.

Yra 5 salos (bendras plotas – 2,3 ha).

Iš jo išteka Aisetos upelis. Ežeras yra rininės kilmės, t.y. jo stačiašlaitį siaurą (vidurinis plotis – 0,35 km) duburį išplovė upė, kadaise sruvusi nuo tirpstančio ledyno pakraščio. Galbūt iš čia ir ežero pavadinimas, kuris (šaknis ais-) pagal vieną iš kalbininkų pateikiamų versijų (indoeuropietiškąją) reikštų “greitai judėti, juda, kruta, skuba”. Maitinantis baseinas yra beveik 23 kartus didesnis už patį ežerą, tačiau smėlėtas ir apaugęs miškais, todėl suplaukiančiame vandenyje yra palyginti nedaug maistmedžiagių, galinčių skatinti ežero “žydėjimą”.

Vandens skaidrumas vasarą esti apie 3 m. Atabradai siauri, todėl nendrių ir meldų juostos yra fragmentiškos, išplatėja tik nuo vėjo izoliuotose įlankose.

aiseto ezeras

Ežeras – šaltavandenis. Vandens temperatūra prie dugno ištisus metus esti apie 4-5C, paviršinis šilto vandens sluoksnis (epilimnijonas) vidurvasarį siekia apie 5 m. gylį. Dažniausiai pasitaikančios žuvys – aukšlės, kuojos, ešeriai, lydekos, tačiau yra ir karšių, šamų, ungurių.

Aiseto batimetrinis žemėlapis:

aiseto batimetrinis zemelapis

Nuotraukos:

aisetas ez
aiseto ezeras
aisetas utenos raj
aisetas