Alaušo ežeras

8358
alausas

Alaušas, ežeras Utenos raj. Vienas didžiausių Lietuvos ir Utenos rajono ežerų.

Plotas: 1054 ha.

Didžiausias gylis: 42 m.

Vidutinis gylis: 11,6 m.

alauso ezeras utenos rajone

Alaušas, tūkstančio hektarų ežeras, telkšantis ledyno liežuvio išgulėtoje ir rinų performuotoje dubumoje. Šiaurinėje pakrantėje – Alaušų kaimelis. pietinėje – Sudeikių meistelis. Iš šiaurinės dalies išteka Alaušos upelis – Šventosios kairysis intakas. Dugne apstu duobių, ir vienos iš jų, esančios tik 250 metrų nuo kranto (pietrytinėje dalyje), gylis siekia net 42 metrus.

Ežere yra 2 salos, kurių bendras plotas – 5,3 ha. Ežero ilgis – 5 km. Vidutinis plotis – 2,2 km, kranto linijos ilgis – 22 km.

Vandens tūris – 125,5 mln. m3.

Ežerą maitina palyginti nedidelis baseinas (52 km2), todėl vandens lygis svyruoja neženkliai – apie 30-40 cn per metus, o vandens skaidrumas vasarą siekia 4 – 5 metrus.

Nors ežeras gilus, tačiau plačiaerdvis, vėjo gerai išmaišomas, ir vandens temperatūra priedugnyje per metus svyruoja nuo 2 iki 8 C laipsnių. Taigi, šiuo požiūriu Alaušas yra tik vidutiniškai gilus ežeras.

Atabradai platūs, smėlėti ir palyginti menkai apaugę. Aukščiausi krantai (santykinis krantų aukštis iki 30 metrų) juosia ežerą iš šiaurės vakarų ir rytų, o žemiausi (10-15 m) – iš vakarų ir pietų. Pakrantėse pasitaiko smėlėtų terasų fragmentų.

Ežeras yra verslovinis, jame sugaunaa seliavų, lydekų, karšių, lynų, kuojų, ešerių ir kitų žuvų – viso 11 rūšių.

Ežero pavadinimas priklauso prie didelės grupės lietuvių hidronimų, turinčių šaknį al-, kurie siejame su “tekėti, varvėti”.

Alaušo ežero batimetrinis žemėlapis:

alauso batimetrinis zemelapis
Alaušo ežero batimetrija

Alaušo ežero nuotraukos:

alaušas
alauso ezeras
alaušas ež
ezeras alausas
alausas utenos raj
alauso ezeras ryte
alauso ezeras1
alausas didingasis